ЗАТВЕРДЖУЮ
__________________/___________/
керівник від бази практики
_______________________
(дата)
16.12.13
Конспект
уроку з української мови
проведеного
студенткою групи У-5 Папазовою І. С.
Тема: Правопис букви
Ь
Мета: узагальнити і
систематизувати знання учнів з даної теми, вміти обгрунтовувати правильне написання м’якого знаку,
практично застосовувати набуті
знання, висловлювати особисте ставлення до дій та вчинків літературних
персонажів, удосконалювати творчу співпрацю у малих групах, вміння оцінювати
власні результати; розвивати уважність, навички творчо-дослідницької роботи;
виховувати любов до історичного минулого, до краси поетичного слова.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань;
Хід уроку
I.
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II.
ПЕРЕВІРКА ДОМАШЬОГО ЗАВДАННЯ
–
Зараз
я зберу у вас зошити. Покладіть їх на край парти.
III.
ПОВІДОМЛЕННЯ МЕТИ МАЙБУТНЬОЇ РОБОТИ,
УСВІДОМЛЕННЯ ЇЇ УЧНЯМИ
–
Сьогодні
на уроці ми з вами будемо повторювати все те, що встигли вивчити з фонетики. Ми
повторимо теорію, і будемо виконувати різні прави на закріплення ваших вмінь
уживати в словах ті чи інші правила.
IV.
ВІДТВОРЕННЯ ТЕОРЕТИЧНИХ ВІДОМОСТЕЙ,
ЗАСТОСУВАННЯ ЯКИХ БУДЕ ПОТРІБНИМ НА УРОЦІ
– Вам вдома треба було повторити теоретичні
відомості з фонетики, які ми з вами встигли вивчити. Зараз напишемо невеличку
самостійну роботу з теорії. Вам треба буде на аркушах, які лежать у вас на
партах, продовжити речення. Всього 4 варіанти, кожному дістанеться свій. Це нам
дозволить зекономити час і перевірити ваші знання на максимум. Хто повторював,
у того не виникне труднощів. На це завдання вам 5 хв.
V.
ВИКОНАННЯ
УЧНЯМИ ВПРАВ
Розподiльний
диктант.
–
Зараз
будемо працювати в парах. Вам потрібно буде слова з м’яким знаком i без
ньогозаписати у двi колонки. А також
пояснити, чому у слові є Ь, а чому немає.
Пiч,
тiнь, радiсть, менший,
п’ять, льох, ситець, сухар, польовий,
мiський, молотьба, сiльський,
стiльцi, кiнчик, Харкiв, пральня,
мiльярд, насип, цiль, Тетянцi, Юльцi, спiлцi, ополонці,
змагаються, пишеш, медальйон, любов, смієшся, тонший, листя, мiзинчик.
– Перевіряймо. (діти зачитують слова з
першого потім з другого стовпчика, пояснюють орфограму. Якщо є помилка, інші
виправляють).
– Запишіть будь ласка звуковий запис слів
«молотьба», «пишеш». Що ми помітили у записі слова «молотьба»? (звук [т]
уподібнюється до парного [дꞌ]).
Робота в групах
– А зараз попрацюємо в групах. Перше
завдання було просте. Там було уже вставлено Ь, а ваше завдання було тільки
розподілити слова на 2 колонки і пояснити орфограму. А зараз будемо вчитися
самостійно вставляти Ь або не вставляти його у словах. На партах у вас лежать
аркуші з завданням. прочитайте будь ласка, що вам потрібно зробити.
– Перепишіть слова, замість крапок поставте,
де треба, м’який знак. Поясніть правила вживання м’якого знака.
Дяд.(ь).ко, пис.(ь).мо, емал.(ь)., памороз.(ь).,
мороз.., постат.(ь)., близ(ь)кий, бояз..кий, тон..кий, вуз.(ь).ко, тон..ко,
пол.(ь)..с.(ь).кий, в’юн..кий, держал.(ь).це, кружал.(ь).це, нян.(ь).чити,
Ковал(ь)..чук, Медвед.чук, палац.., палец.(ь)., Хар..ків, шир..ма, сімдесят..,
сім..сот, снит.(ь).ся, сниш..ся,
купец.(ь).кий, одес.(ь).кий, кавказ.(ь).кий, лял.(ь).ці, різ..ко, брин.(ь).чати, різ.(ь).бяр,
дон.(ь).ці, стан..те, сип..те, ріж..те, млин..кові.
– Добре. Перша група пише слова зі слова
дядько до слова польський. Друга група – зі слова вʼюнкий до слова сниться. Третій ряд – зі слова
снишся і до кінця. Представники груп по одному до дошки. Хто бажає?
– Перевіряємо. Перша група перевіряє свого
представника. 2 і третя теж дивиться, чи є помилки. Будь ласка, читай свої
слова і пояснюй, чи поставив Ь чи ні, і чому (кожний представник по черзі
зачитує свої слова, пояснює правопис, інші – перевіряють, виправляють, якщо не
так).
«Перекладачі»
–
Уявіть
себе перекладачами в редакції відомої газети. Перекладіть слова українською
мовою і складіть з ними речення. Поясніть зміни в поданих словах.
Вратарь (воротар), сажень, степь (степ, ч.р.),
Сибир (Сибір, ч.р.), меньшинство (меншість), стул (стілець), карандаш
(олівець), путь (путь, ж.р.), секретарь (секретар), дробь (дроб), запорожский
(запорізький), французский (французький).
Перевірка
Фізхвилинка
Робота в парах
– З мʼяким знаком ми попрацювали. Тепер буде
завдання на правопис сполучень ьо, йо. Нагадаємо, у якому випадку ми пишемо
сполучення ьо? Сполучення йо? (відповіді дітей)
– Зараз вам треба буде у словах вставити
потрібне сполучення. Працюємо в парах. Також вам треба буде пояснити, чому ви
обрали те чи інше сполучення. Оберіть собі по одній приказці, значення якої ви
розумієте.
Переписати, на мiсцi крапок
уставляючи, де це потрібно, пропущенi букви.
Міль..он складається з копійок. Видно сову
по погляду, а сокола по пол..оту. ..ому пальця в рот не
клади. Я посiю пшениченьку, вродиться л..оночок, коби отак до
роботи, як до спiваночок. Розумному натяк - дурному ки..ок. Раннiйпiзн..ому не кланяється. Багато нян..ок
- дитина без носа. Нате й мою баночку на д..оготь.
Народна творчість.
Перевірка
Вправа з ключем
– Прочитайте слова, подані у звуковому записі.
Запишіть їх буквами у два
стовпчики: а) із м’яким знаком; б) без м’якого
знака. Якщо ви правильно виконали завдсння, із перших букв записаних слів складеться
початок вислову І Франка («Пісня і праця — великі дві сили»).
[іспан'ц'і], [пром’ін'чик], [риебал'чин],
[пот'м’аніти],[ідеиал'ний], [активн'іс'т'у], [ц'в’ах], [сіл'с'кйй],
[нен'чин],[йалинон'ці], [йалин'ц'і].
З ь знаком
|
Без ь знаку
|
Потьмяніти
Ідеальний
Скільський
Неньчин
Ялинонці
|
Іспанці
Промінчик
Рибалчин (Н. в.
рибалка)
Активністю
Цвях
Линці (Н. в.
ялинка)
|
VI.
ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ
Продовжить речення
–
Сьогодні
на уроці я вчився________
–
Складним
мені було______
–
Тепер
я памʼятаю, що мʼякий знак пишеться______
–
Мʼякий
знак не пишеться_______
VII.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
ЗАТВЕРДЖУЮ
__________________/___________/
керівник від
бази практики
_______________________
(дата)
17.12.13
Конспект уроку з української літератури
проведеного студенткою групи У-5
Папазовою І. С.
ТЕМА.
Прислів’я та приказки. Народне уявлення про довколишній світ та його оцінка в
прислів’ях.
МЕТА.
Дати уявлення про прислів’я та приказки, їх види;
розвивати навички виразного осмисленого читання прислів’їв та приказок,
пояснення її змісту; формувати шанобливе ставлення до кмітливості та мудрості
народу; виховувати розуміння ролі прислів’їв
та приказок в сучасному світі.
ТИП
УРОКУ. Вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Бесіда
- Що ви вже знаєте про прислів'я та приказки?
- Хто є автором прислів'їв та приказок?
?
- Які ви знаєте прислів'я?
- Прислів'я та приказки — це жанр української
народної творчості?
ІІІ.
Повідомлення теми й мети уроку.
На сьогоднішньому уроці ми
ознайомимося ще з одним видом усної народної творчості – прислів’ями та
приказками.
ІІІ. Сприйняття й засвоєння навчального
матеріалу.
1.
Слово вчителя.
Послухайте одну історію, яка
сталася дуже давно. (історія з підручника на стор 145).
Що таке «недосвідчений»? (неопытный).
– Виникають прислів'я
постійно, але поширюються в народі й передаються від покоління до покоління
лише найзмістовніші й най-влучніші з них. Справжні народні прислів'я поєднують
у собі глибокий зміст із дуже простою, але образною формою, їх легко
запам'ятовувати й виголошувати.
Прислів'я
та приказки належать до неоціненних коштовностей фольклору будь-якого народу, в
тому числі — українського,— короткі влучні вислови, які образно та лаконічно
передають нащадкам висновки з життєвого досвіду багатьох поколінь предків.
Вони
становлять звід правил, якими людина має керуватися в повсякденному житті. Вони
рідко тільки констатують якийсь факт, скоріше рекомендують чи застерігають,
схвалюють або засуджують,— словом, повчають, бо за ними стоїть авторитет
поколінь нашого народу, чия невичерпна талановитість, високе естетичне чуття й
гострий розум і тепер продовжують примножувати і збагачувати духовну спадщину,
що громадилася віками.
2) Робота з підручником. Запис визначень
до робочого зошита.
– Знайдіть
у підручнику, що таке прислів’я і запишіть визначання у
зошити. Прочитайте будь ласка визначення.
–
Знайдіть будь ласка у підручнику,
що говориться про зміст прислів’їв, як ми його розуміємо. (діти зачитують, с.
146).
–
Зачитайте будь ласка, які
тематичні групи прислів’їв бувають.
–
Добре. Знайдіть і запишіть у зошит
визначення приказки. Зачитайте (зачитують визначення). Подивіться тепер уважно
на визначення прислів’я і приказки. Яка головна відмінність їх один від одного?
(прислів’я народний вислів з повчальним змістом і виражає закінчену думку,
приказка – влучний вислів, думка не закінчена).
–
Іноді приказка може входити до
складу прислів’я. давайте подивимось у підручнику на с. 147 такі приклади
(зачитування дітьми).
3) Фізхвилинка
4) Читання прислів’їв за підручником; визначення тем та запис у вигляді
плану.
–
Ми з вами відпочили, тепер будемо
вчитися визначати тему, якій присвячені подані у підручнику в завданні 1
прислів’я. Читаймо перші три прислів’я. Як ви гадаєте, до якої групи вони
належать? (про пісню).
–
Добре. Наступні прислів’я читаймо.
До якої групи вони належать? (про людські чесноти). Поясніть будь ласка, як ви
розумієте прислів’я «Добре треба шукати, а зло саме прийде». (відповіді дітей).
–
Остання група, читаймо. До якої
групи належать ці прислів’я? (про пори року). Поясніть значення прислів’я
«Ластівка день починає, а соловей його кінчає»?
–
Добре. Ми з вами повчилися
визначати тематику прислів’їв, які вже були згруповані. А зараз ваше завдання
буде складнішим. У завданні 2 вам треба згрупувати подані прислів’я за темами
«Дружба», «Праця», «Сила слова». Перший ряд групує приказки про дружбу, другий
ряд – про працю, третій – про силу слова. Обрати одне прислів’я зі своєї
тематики і пояснити.
Перевірка
– Перший ряд зачитує свої прислів’я. інші – слухають. Чи всі згодні з
тим, що виписав перший ряд за темою «Дружба»? (відповіді дітей. Таким же чином
перевіряється інша тематика).
ІV. Закріплення
знань, умінь і навичок.
1.
Творче конструювання:
а) закінчить прислів’я.
Дерево міцне корінням, а людина… (родом і
народом).
У своїй хаті … (й кутки допомагають).
Друзі пізнаються… (в біді).
Одяг краще новий а друг… (старий).
– На дошці є прислів’я частинами. Вам потрібно правильно з’єднати частини одного
й того ж прислів’я (діти читають, хто перший знаходить, виходить додошки й
з’єднює прислів’я).
Згода
будує,
Краще
переконувати словами,
Сварка до
добра
На дерево
дивись - як родить,
Без роботи
день
Зробив діло
Як дбаєш,
Вік живи
|
не
доводить
а незгода
руйнує
ніж
кульками
роком стає
а на
людину – як робить
вік учись
гуляй
сміло
так і маєш
|
2.
Конкурс юних художників
(робота у групах).
Протягом п’яти хвилин після
обговорення в групі відтворити у малюнку на дошці одне з прислів’їв:
- Язик до Києва доведе.
- Без труда не буде і плота.
- За двома зайцями поженешся, жодного не спіймаєш.
V.
Домашнє завдання.
Виписати у зошит 10 прикладів прислів’їв і 10 прикладів приказок.
Вивчити 5 приказок і 5 прислів’їв напам’ять.
Немає коментарів:
Дописати коментар